Kanal Açma - Ozan Altyapı Tesisat

Kanal sistemleri genel olarak en çok karıştırılan sistemlerden biridir. Ev içerisinde yer alan gider boruları belirli bir noktada kanal sistemine bağlanarak buradan kanal borusundan atık su borusuna geçer. Bu boru binanın dış cephesine bulunur. Eviniz içerisinde herhangi bir kanal borusu yer almamaktadır. Bu nedenle gider ve kanal boruları birbirine karışmamalıdır. Kanal açma işlemi de bu kapsamda sunulan bir hizmettir. Direkt olarak atık su boruları ile birlikte kanal sistemine bağlanan kanal borularında yer alan tıkanıklıklar büyük sorunları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle kırmadan ve doğru bir şekilde kanal açma ve kanal temizleme işlemi yapılmalıdır. Kanal kirliliği nasıl oluşur? Kanallar nasıl tıkanır? Bu sorular önemli sorulardır.

Kanal Borusu Tıkanması

Eski yapılı evler ve sistemlerin bulunduğu bölgelerde kanal tıkanmaları oldukça sık gözüken olaylardan biridir. İstanbul kanal açma gibi işlemlerde bu bölgelerde yer alan eski evler var ise işlemler buna uygun olarak işlemler yapılmaktadır. Kanal nasıl tıkanır? Kanal tıkanıklığı genel olarak mutfak ve lavabolardan atılan istenmeyen atıklarla birlikte ortaya çıkmaktadır.

  • Yağların mutfak lavabosuna dökülmesi
  • İstenmeyen ve lavabo içerisinde de tıkanıklığa neden olabilecek ürünlerin lavabolardan atılması
  • Tuvalet, banyo gibi alanlarda kullanım dışı şeylerin giderlerden atılması

Bu durumlar kanal borusu tıkanıklığında önemli sorunlardan biridir. Bu nedenle kanal açma işleminde oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Kanal borusunun açma işlemi sırasında kırılması ile birlikte hem çevreye hem de binanıza istenmeyen sorunlar yaşatabilir. Bu nedenle profesyonel bir ekip ile kanal açma işlemi yapılması gerekmektedir.

Kanal tıkanıklıklarında yalnızca kullanım bazlı tıkanmalar meydana gelmemektedir. Kullanım dışında aynı zamanda kronik adı verilen tıkanmalarda meydana gelebilir. Bu tıkanmalara genel olarak bakıldığında ise;

  • Toprağın kanal borusu içerisine sızması
  • İnşaat sırasında inşaat malzemelerinin ve atıklarının lavabolardan kanal borularına ulaşması

Bu tıkanmalarla birlikte kanal borularının temizlenmesi gerekmektedir. Kanal temizleme işlemi yapılmaması halinde kanal borusu patlayarak bina zeminine su birikebilir ve kötü kokular ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu durumu dikkate almalı ve kanal temizleme işlemi yaptırmalısınız.

Kanal Boruları Binayı Nasıl Etkiler?

İstanbul kanal açma işlemlerinde yer alan modern binalar ve eski tipli binalara farklı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler kanal borusu yapısına göre farklılık gösterecektir. Kanal tıkanmaları istenmeyen cisimlerle birlikte meydana gelen tıkanmalar binanızın alt kısmında yer alan kanal borularında meydana gelir. Bina altında yer alması nedeniyle kanalların tıkanması oldukça zorlu bir durumdur. Kanal tıkanıklık sebeplerine bakıldığında kullanıcı bazı tıkanıklık oldukça büyük bir durumdur. Kullanıcı bazlı olması nedeniyle yağ, inşaat atıkları ya da istenmeyen yabancı cisimlerin kanalı tıkanması ile bina altı su dolabilir ve kötü kokular yayılabilir. Aynı zamanda bu su ev içlerine de girerek binada yer alan evleri su basabilir. Kanal açma işlemi bu nedenle oldukça önemlidir. Özellikle Avrupa yakasında yer alan evler daha eski yapılı olması nedeniyle ev içerisindeki eşyalara zarar vermekle birlikte ev yapısına da zarar verebilir. Örnek olarak İstanbul kanal açma işlemi yapılmaması halinde eski yapılı evlerin bulunduğu alanlarda bu su basması ve bina altında su birikimi binanın zeminine zarar verebilir.

Kanal Nasıl Açılır?

Kanal açma ve kanal temizleme işlemleri geçmiş zamana bakıldığında zorlu yöntemlerle yapılmaktaydı. Bu nedenle kanal açma işlemleri her zaman yapılabilen bir durum değildir. Özellikle girilmesi zor olan sokaklar bu anlamda en zor ulaşılan ve en zor işlem yapılan yerler arasında yer almaktaydı. Küçükçekmece kanal açma işlemi bu noktada verilebilecek örneklerden biridir. Ancak günümüzde daha modern ve borulara ve kanal yapısına doğru müdahale yapılarak işlem sırasında herhangi bir kırma işlemi yapılmadan kanal temizleme ve kanal açma işlemleri yapılmaktadır.

Kanal açma işlemleri günümüzde robotlar ve kameralı sistemlerle yapılmaktadır. İlk işlem olarak kameralarla birlikte kanal içerisindeki tıkanıklık nedeni bulunmakta ve robotlar bu noktadan sonra devreye girmektedir. Tespit edilen kanal tıkanıklığı robotlarla müdahale edilerek açılmaktadır. Bu işlem herhangi bir hasar vermeden işlemi gerçekleştirmektedir.

Kanal açma işlemi gibi kanal temizleme işlemi de önemli bir işlemdir. İstanbul’un tüm ilçelerinde vermiş olduğumuz bu hizmette sizler için en doğru ve detaylı işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Hemen Ara
WhatsApp