Pimaş Açma - Ozan Altyapı Tesisat

Tesisat sistemleri her evin temel taşını oluşturan önemli etmenlerden biridir. Evde yer alan atıkların yalnızca çöp yoluyla değil, lavabo ve diğer yollarla da ev içerisinden atılması sağlanmaktadır. Ancak bu atıklar doğal bir şekilde olmalıdır. Atıkların tamamının lavabo içerisine atılması tesisatlar da özellikle borularda sorunlara yol açacaktır. Bu noktada tesisat sisteminde önemli olan bir diğer yapı ise pimaştır. Pimaş nedir? Sorusuna gelindiğinde ise, pimaş, ev ve çeşitli mekânlarda kullanılmakta olan pis suların bina dışında yer alan ana su borusuna ya da rögarlara iletildiği borulara denir. Boru tipi olarak PVC kullanılmaktadır. Her boruda olduğu gibi pimaşta da tıkanmalara yaşanarak pimaş açma işlemi yapılmaktadır. Pimaş genel yapısı itibari ile önemli bir yere sahip olması ve pimaş tıkanıklığı istenmeyen durumlardan biridir.

İstanbul’un tüm ilçelerinde vermiş olduğumuz pimaş açma hizmeti kapsamında oluşan her türlü tıkanıklığı en detaylı şekilde açmaktayız. Pimaş borularına gereken hassasiyeti ve olması gereken açma işlemini sağlamakta ve herhangi bir çatlak ya da kırma gibi durumlarla karşılaşmamaktasınız.

Pimaş Tıkanıklığı Nedenleri

Atık su boruları olarak tanımlanabilecek pimaşlar, zaman içerisinde belirli nedenlerle tıkanmaktadır. Pimaş tıkanıklığı oluşması halinde en kısa sürede pimaş açma işlemleri yapılması gerekmektedir. Pimaş tıkanıklığı nedenleri genel olarak farklı farklı söylenebilir. Ancak genel yapısı itibari ile kirli suyun tıkanıklık oluşturduğu gözlemlenmiştir. Kirli su dışında da pimaş tıkanıklığı için farklı durumlar söylenebilmektedir.

Pimaş boruları mutfak, banyo gibi her alana bağlı boru sistemleridir. Bu alanlardan gelen kirli suları bina dışına atar ve oradan da uzaklaştırılır. Ancak bazı durumlarda pimaşlar bu suları atamaz ve tıkanıklık meydana gelir. Pimaş tıkanıklığında en büyük etmenin kirli su olması dışında bazı pimaş tıkanma sebepleri de vardır. Bu sebeplere genel olarak bakılırsa;

  • Tuvalet boruları içerisine ıslak mendil, istenmeyen yabancı cisim ve peçete gibi maddelerin atılması halinde tuvalet boruları tıkanmakta ve bu durumda pimaş tıkanmasına yol açmaktadır.
  • Mutfak lavabolarında bulaşık yıkarken kaçan atıklar ya da artan yemek yağlarını lavaboya dökmek ilk olarak borularınızın tıkanmasına oradan da pimaş borularının tıkanmasına yol açar.
  • Doğru döşenmemiş bir pimaş borusu pimaş tıkanıklığı kapsamında en büyük nedenlerden biridir.

Bu maddelere bakıldığında kullanım odaklı olarak pimaş tıkanıklığı yaşanmaktadır. İstanbul pimaş açma işlemi kapsamında vermiş olduğumuz hizmetlerimizde pimaş yapısının doğru olup olmadığı bizler için oldukça önemlidir. Doğru döşenmemiş pimaş yapısı gider borularının olması gerekenden dar olması her kapsamda tıkanıklık nedenlerindendir.

Pimaş Açma İşlemi

Pimaş tıkanıklığı meydana geldiğinde fazla bir süreç kaybetmeden pimaş açma işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle pimaş borularının yapısı kontrol edilmeli ve anormal bir durumla karşılaşmanız halinde profesyonel kişilere başvurmalısınız.

Pimaş açma işleminde modern koşullarda kameralı sistemler kullanılmaktadır. Kameralı sistemlerde ilk olarak pimaş borularının iç kısımlarına girilerek tıkanıklık nedeni tespit edilir. Daha sonra robotlar yardımı ile pimaş içerisindeki pimaş tıkanıklığı giderilmektedir. Bu yöntem tesisata zarar vermeyen ve pimaş borularını kırmayan bir yöntemdir. Bu nedenle günümüzde İstanbul pimaş açma işlemlerinde bu yöntem kullanılmaktadır. Robotlu pimaş açma yöntemi ile pimaş tıkanıklığı giderildikten sonra tekrar pimaş borularının içi kontrol edilerek yapısal bir sorun olup olmadığına bakılır.

Yanlış Pimaş Açma Yöntemleri

Geçmiş dönemlerden kalma alışkanlıklar her zaman tekrarlanabilmektedir. Özellikle boru tıkanmaları gibi durumlarda geçmiş zamanlarda kimyasal açıcılarla işlemler yapılmaktaydı. Bu işlem sonucunda pimaş tıkanıklığı giderilmekte ancak pimaş borularına da zarar verilmekteydi. Zaman içerisinde bu kimyasala karşı koyamayan boru yapısı delinebilir ya da çatlayabilir. Bu nedenle kimyasal kullanarak pimaş açma işlemi en yanlış işlemlerden biridir.

Pimaş açma işleminde profesyonel kişilerden yardım almanız en doğrusu olacaktır. Sizler için İstanbul’un tüm ilçelerinde her alanında vermiş olduğumuz hizmet kapsamında en iyi ve en profesyonel hizmeti sunmaktayız. Hizmetimiz doğrultusunda tüm pimaş açma işlemlerinizde kırmadan ve herhangi bir zarar vermeden tıkanıklığı gidermekteyiz.

Hemen Ara
WhatsApp